Multi BIS & Multi RUBIS AUSTRALIAN SUPREME CHAMPION Sunhaze Korona 'A'(1:1) 'Z'(0:0) BSCL1 EXCELLENT MERIT, Multi EXCELLENT Graded

"Korey"

Click to enlarge
Click to enlarge
Click to enlarge



Rest In Peace our gorgeous boy
01/02/2007 - 21/07/2017



*****AUSTRALIA'S YOUNGEST GRAND CHAMPION GSD*****

~~~QLD's #1 Working Dog in 2010~~~
~~~Qld's #1 GSD in 2011~~~


~~~KOREY KEEPS IMPRESSING~~~



***23 Best Exhibit In Show Awards, 16 Runner-Up Best in Show Awards***
THE ONLY CAYOS PROGENY TO DO SO!!!




"A dog of absolute correct size and type that we need in Germany today"
Herr Bernd Weber (SV) GMY



***NATIONAL 2009 GSD BEST OF BREED WINNER***
(DOL Pointscore 2009)




***MULTI BEST EXHIBIT IN SHOW WINNER***



***MULTI RUNNER-UP BEST EXHIBIT IN SHOW WINNER***



***MULTI SPECIALIST CLASS WINNER***



***BREED SURVEY CLASS 1***



***MULTI EXCELLENT GRADED***



***GRADED EXCELLENT MERIT***



***ZONE 3 RUNNER-UP TOP DOG WINNER 2010***
**Korey makes the Top 5 in Qld Dog of the Year 2010**



Sired by one of Australia's Top Producers and 2008 NSW State Sieger
Cayos von der Noriswand (IMP GMY) BSCL1 Exc Merit




NEED WE SAY MORE?





~~~All Breeds and BOB 2011 Pointscore


Pedigree
Breed : German Shepherd Dog Bred by : Sunhaze German Shepherds
Sex : Dog Owned by : Karham German Shepherds
Date of Birth : 1-Feb-07 Handled by : Nicole Hammond
Call Name : Korey Available for stud : No
Sire : 2008 NSW Sieger *Cayos von der Noriswand (Imp Gmy) 'a' normal ED normal SchH1 BSCL1 Kkl1 DNA H-Neg Exc Merit S: VA (Itl) *Janos von der Noriswand 'a' normal ED normal SchH3 DNA S: Seiger VA *Yasko vom Farbenspiel 'a' SchH3 DNA
D: V *Rimona von der Noriswand 'a' SchH2 DNA
D: V *Babette von der Noriswand 'a' normal SchH2 DNA S: VA *Jello vom Michelstadter Rathaus 'a' SchH3 DNA
D: VA *Amida av Norden Stamm 'a' SchH3 DNA
Dam : Sunhaze Topaz 'A''Z' S: *Ch Karlrach Love M Tender 'A''Z' BSCL1 Excellent S: *Ch Hasenway Wild Knight ET 'A''Z' Excellent Select
D: *Karlrach Kiss N Cuddle 'A''Z'
D: *Sunhaze Simply Red 'A''Z' BSCL1 S: *Ch Lindendale Strike Force 'A''Z' Excellen Select NSW Seiger
D: Kuirau Pearl Lady 'A''Z'


Recent Show Results

  • 27-Oct-13 Challenge Dog, Runner-Up Best of Breed
    Won at Dog of the Year Support Show (Judge was Mr Y. Mori (Japan))
  • 4-Aug-13 Best of Breed, Best Aust-Bred in Group
    Won at Northern Classic KC (Judge was Mr K. Hodge (NSW))
  • 4-Aug-13 Best Australian Bred in SHOW
    Won at Northern Classic KC (Judge was Mrs G. Gulbransen (NZ))
  • 3-Aug-13 Best of Breed, Best Aust-Bred in Group
    Won at Pine Rivers Ag (Judge was Mr K. Hammond (NSW))
  • 3-Aug-13 Best Exhibit in Group
    Won at Northern Classic KC (Judge was Mrs G. Gulbransen (NZ))
  • 3-Aug-13 BEST EXHIBIT IN SHOW
    Won at Northern Classic KC (Judge was Mr R. Carpenter (Qld))
  • 5-Jul-13 Best of Breed
    Won at Laidley Ag (Judge was Mr K. Iggleden (Qld))
  • 16-Jun-13 Best of Breed
    Won at QKC (Judge was Mrs R. Green (Qld))
  • 15-Jun-13 Best of Breed
    Won at QKC (Judge was Mrs J. Butterfield (S.A))
  • 28-Apr-13 Best of Breed
    Won at CCC(Q) Library & Archives Sub-Committee (Judge was Miss M. Joyce (Vic))
  • 30-Mar-13 Challenge Dog
    Won at Junior Kennel Club (Judge was Mr A. Burt (Vic))
  • 24-Mar-13 Best of Breed
    Won at Beaudesert Kennel Club (Judge was Mr M. Bungey (WA))
  • 23-Mar-13 Challenge Dog, RuBoB
    Won at Beaudesert Kennel Club (Judge was Mr A. Hsieh (Taiwan))
  • 12-Jan-13 Best of Breed
    Won at Darling Downs Kennel Club Inc (Judge was Mr J. Connell (Tas))
  • 8-Dec-12 Best Exhibit in Group
    Won at Combined CCC Clubs Sub-Committee (Judge was Ms M. Hoy (NSW))
  • 30-Nov-12 Reserve Challenge Dog
    Won at Lockyer Valley Kennel Club Inc. (Judge was Mr R. Ward (Vic)
  • 25-Nov-12 Challenge Dog, RuBOB
    Won at Caboolture Kennel Club (Judge was Ms P. Suhr (NSW))
  • 24-Nov-12 Best of Breed
    Won at Caboolture Kennel Club (Judge was Mr G. Salud (Phillines))
  • 23-Nov-12 Challenge Dog, RuBOB
    Won at Caboolture Kennel Club (Judge was Mrs L. Niemann (SA))
  • 6-Nov-12 Best of Breed
    Won at Maree Kennel Club Inc. (Judge was Ms V. Knopke (Qld))
  • 13-Oct-12 Best Exhibit in Group
    Won at Waterloo Bay Kennel Club (Judge was Mrs E. Nan-Kivell (Qld))
  • 13-Oct-12 BEST EXHIBIT IN SHOW
    Won at Waterloo Bay Kennel Club (Judge was Ms K. McGhie (Qld))
  • 13-Oct-12 Best of Breed
    Won at Waterloo Bay Kennel Club (Judge was Mrs L. Black (Vic))
  • 30-Sep-12 Runner-Up Best in Group, Best Open in Group
    Won at Western Suburbs Kennel Club (Judge was Mrs K. Hardwick (NZ))
  • 30-Sep-12 Challenge Dog
    Won at Western Suburbs Kennel Club Show 2 (Judge was Mrs L. Greer (NZ))
  • 15-Sep-12 Runner-Up Best of Breed
    Won at Allora Kennel Club Inc (Judge was Mr M. Derbyshire (NSW))
  • 14-Sep-12 Runner-Up Best of Breed
    Won at Allora Kennel Club Inc. (Judge was Mrs L. Gunter (NSW))
  • 2-Sep-12 Best Exhibit in Group, Best Open in Group
    Won at Burnett Kennel Club Inc. (Judge was Mr L. Butler (NSW))
  • 1-Sep-12 Runner-Up Best in Group, Best Open in Group
    Won at Wondai AP & I Society Inc (Judge was Mrs C. Butler (NSW))
  • 1-Sep-12 Best Open in SHOW
    Won at Wondai AP & I Society Inc. (Judge was Mrs B. Marker (Qld))
  • 31-Aug-12 Best Exhibit in Group, Best Open in Group
    Won at Burnett Kennel Club Inc. (Judge was Mr K. Iggleden (Qld))
  • 19-Aug-12 Runner-Up Best in Group
    Won at Gundog & Heavy Breeds Club of Qld (Judge was Mrs D. Haseldine (SA))
  • 15-Aug-12 1st of 5 Open Dogs
    Won at Brisbane Royal (Judge was Mrs Hassi Assenmacher-Feyel (Germany))
  • 22-Jul-12 Challenge Dog, Runner-Up Best of Breed
    Won at Kennel Association of Qld (Judge was Mr G. Vernon (NSW))
  • 23-Jun-12 BEST OF BREED
    Won at Beenleigh & District Kennel Club (Judge was Mr Tsai Chin-Fa (Taiwan))
  • 17-Jun-12 Best of Breed, Best Aust-Bred in Group
    Won at Queensland Kennel Council (Judge was Mrs H. Weil (Qld))
  • 16-Jun-12 Best of Breed, Runner-Up Best in Group, Best Aust-Bred in Group
    Won at Queensland Kennel Council (Judge was Mrs K. Haddon (Qld))
  • 3-Jun-12 Best of Breed
    Won at Lockyer Valley Kennel Club Inc (Judge was Mrs S. Tringham (Qld))
  • 2-Jun-12 Best of Breed
    Won at Conformation Show Managers & S. S. C (Judge was Dr. B. Robertson (NSW))
  • 1-Jun-12 Best of Breed
    Won at Lowood Ag. (Judge was Mrs L. Harwood (Vic))
  • 26-May-12 Best of Breed, Best Aust-Bred in Group
    Won at Esk Ag. (Judge was Mr W. Chambers (Qld))
  • 7-May-12 Challenge Dog
    Won at Maree Kennel Club Inc (Judge was Mr J. Palmer (NSW))
  • 5-May-12 4th Open Dog, Graded EXCELLENT
    Won at GSDCQ Specialty (Judge was Mrs F. Stokes (NSW))
  • 29-Apr-12 Runner-Up Best of Breed, Best Aust-Bred in Group
    Won at CCC(Q) Library & Archives Sub-Committee (Judge was Mrs T. McDonald (Qld))
  • 8-Apr-12 Best of Breed, Best Aust-Bred in Group
    Won at CCC(Q) Durack Grounds Sub-Committee (Judge was Mr G. Nolan (SA))
  • 8-Apr-12 Best Australian Bred in SHOW
    Won at CCC(Q) Durack Grounds Sub-Committee (Judge was Mr D. Tidswell (SA))

 


Contact Details

Karham GSD's - Michelle, Brett & Nicole Hammond
Helidon Spa, Toowoomba, QLD, Australia
Phone : 0402373187
Email : [email protected]