Australian Champion Karham Worth The Wait HT 'A'(5:4) 'Z'(0:0) BSCL1 EXCELLENT Graded

"Patience"

Click to enlarge
Click to enlarge
Click to enlarge


***SWEEPSTAKES WINNER***
***MULTI BABY PUPPY IN GROUP WINNER***
***MULTI MINOR PUPPY IN GROUP WINNER***
***MULTI MINOR PUPPY IN SHOW WINNER***
***MULTI PUPPY IN GROUP WINNER***
***BEST PUPPY IN SHOW WINNER***
***MULTI JUNIOR IN GROUP WINNER***
***BEST INTERMEDIATE IN SPECIALTY SHOW WINNER***

HERDING INSTINCT TEST
HERDING TEST TITLE


2013 Qld Puppy of the Year Qualifier
2013 Open Show Extravaganza Qualifier





Photo 1 @ 2 years 7 months
Photo 2 @ 11 months
Photo 3 @ 3.5 Months by Shane Avery


Pedigree
Breed : German Shepherd Dog Bred by : Karham German Shepherds
Sex : Bitch Owned by : Karham German Shepherds
Date of Birth : 15-Aug-12 Handled by : Michelle Hammond
Call Name : Patience Available for stud : N/A
Sire : Multi BIS & Multi RUBIS AUSTRALIAN SUPREME CHAMPION Sunhaze Korona 'A'(1:1) 'Z'(0:0) BSCL1 EXCELLENT MERIT, Multi EXCELLENT Graded S: 2008 NSW Sieger *Cayos von der Noriswand (Imp Gmy) 'a' normal ED normal SchH1 BSCL1 Kkl1 DNA H-Neg Exc Merit S: VA (Itl) *Janos von der Noriswand 'a' normal ED normal SchH3 DNA
D: V *Babette von der Noriswand 'a' normal SchH2 DNA
D: Sunhaze Topaz 'A''Z' S: *Ch Karlrach Love M Tender 'A''Z' BSCL1 Excellent
D: *Sunhaze Simply Red 'A''Z' BSCL1
Dam : RUBIG Australian Champion Volscain Toska 'A'(1:3) 'Z'(0:0) BSCL1 EXCELLENT MERIT, Multi EXCELLENT Graded S: 2008 National Bronze Medal Winning Dog Karlos von der Werther-Muhle (Imp Gmy) BSCL1 Exc Merit Multi Exc S: VA Erasmus van Noort 'a' Sch.III IPO.111
D: V Dolli von der Werther-Muhle 'a' Sch.H.II
D: Multi BIS Aust Ch Siwa vom Gelper Hof ‘A’ (Imp Gmy) BSCL1 V1 Multi Exc S: V2 Ocana du Val D'Anzin
D: V Ossie vom Gelper Hof


Recent Show Results

  • 27-Oct-13 Reserve Challenge Bitch
    Won at Dog of the Year Support Show (Judge was Mr Y. Mori (Japan))
  • 20-Oct-13 2nd Junior Bitch, Graded Very Good
    Won at Working Dog Club of Qld (Judge was Mrs J. Yuen (Vic))
  • 19-Oct-13 3rd Junior Bitch, Graded Very Good
    Won at Ipswich Kennel Club (Judge was Mr G. Green (Vic))
  • 4-Aug-13 Best Junior of Breed
    Won at Northern Classic KC (Judge was Mr K. Hodge (NSW))
  • 3-Aug-13 Reserve Challenge Bitch
    Won at Pine Rivers Ag. (Judge was Mr K. Hammond (NSW))
  • 3-Aug-13 Reserve Challenge, Best Puppy in Group
    Won at Northern Classic KC (Judge was Mrs G. Gulbransen (NZ))
  • 28-Jul-13 Runner-Up Best of Breed
    Won at Ladies KA (Judge was Mrs C. Scotton (Vic))
  • 27-Jul-13 Runner-Up Best of Breed, Best Junior in Group
    Won at Ladies KA (Judge was Ms S. Packer (SA))
  • 14-Jul-13 6th Puppy Bitch, Graded Very Promising
    Won at GSDCQ (Judge was Mr V. Tantaro (Vic))
  • 13-Jul-13 5th from 7 Puppy Bitch, Graded Very Promising
    Won at GSDCQ (Judge was Mr F. Christensen (Norway))
  • 7-Jul-13 Reserve Challenge Bitch
    Won at Beenleigh & District Kennel Club Inc (Judge was Mr F. Leung (Hong Kong))
  • 6-Jul-13 Challenge Bitch, RuBoB
    Won at Beenleigh & District Kennel Club Inc (Judge was MrS. Bessho (Japan))
  • 5-Jul-13 Challenge Bitch, RuBoB, Best Puppy in Group
    Won at Laidley Ag (Judge was Mr K. Iggleden (Qld))
  • 16-Jun-13 Best Puppy of Breed
    Won at QKC (Judge was Mrs K. Eldred (NSW))
  • 15-Jun-13 Best Puppy of Breed
    Won at QKC (Judge was Mrs J. Butterfield (SA))
  • 19-May-13 Best of Breed, Best Junior in Group
    Won at Gold Coat Canine Club (Judge was Mr B. Clarke (Qld))
  • 4-May-13 2nd of 4 Minor Bitches, Graded Very Promising
    Won at Working Dog Club of Qld (Judge was Mr P. Tjerkstra (Qld))
  • 3-May-13 Best of Breed, Best Puppy in Group
    Won at Millmerran Show Society Inc (Judge was Mr C. Greer (Qld))
  • 28-Apr-13 Reserve Challenge, Best Puppy In SHOW
    Won at CCC(Q) Library & Archives Sub-Committee (Judge was Miss M. Joyce (Vic))
  • 28-Apr-13 1st Puppy Sweepstakes
    Won at CCC(Q) Library & Archives Sub-Committee (Judge was Ms P. Suhr (NSW))
  • 21-Apr-13 Best Puppy in Group
    Won at Kennel Association Queensland (Judge was Mr R. Clelland (SA))
  • 6-Apr-13 Runner-Up Best of Breed, Best Minor Puppy in Group
    Won at Warwick Show (Judge was Mr S. Tassan (Qld))
  • 30-Mar-13 Res Challenge, RuBoB, Best Minor Puppy in Group
    Won at Junior Kennel Club (Judge was Mr A. Burt (Vic))
  • 30-Mar-13 Best Minor Puppy in SHOW
    Won at Junior Kennel Club (Judge was Mrs E. Benson (NSW))
  • 24-Mar-13 Best Minor Puppy in Group
    Won at Beaudesert Kennel Club (Judge was Mr M. Bungey (WA))
  • 23-Mar-13 Best Minor Puppy in Group
    Won at Beaudesert Kennel Club (Judge was Mr A. Hsieh (Taiwan))
  • 23-Feb-13 Best Minor Puppy in Show
    Won at GSDCQ (Judge was Miss A. Carius)
  • 2-Feb-13 2nd of 3 Baby Bitches
    Won at Beenleigh & District Kennel Club Inc (Judge was Mr R. Berwick (WA))
  • 12-Jan-13 Best Baby Puppy in Group
    Won at Darling Downs Kennel Club Inc (Judge was Mr J. Connell (Tas))
  • 8-Dec-12 Best Baby Puppy in Group
    Won at Combined CCC Clubs Sub-Committee (Judge was Ms M. Hoy (NSW))
  • 30-Nov-12 1st Baby Puppy Bitch
    Won at Lockyer Valley Kennel Club Inc. (Judge was Mr R. Ward (Vic))
  • 25-Nov-12 1st of 3 Baby Bitches, Best Baby Puppy in Group
    Won at Caboolture Kennel Club (Judge was Ms P. Suhr (NSW))
  • 24-Nov-12 1st of 2 Baby Bitches
    Won at Caboolture Kennel Club (Judge was Mr G. Salud (Phillippines))
  • 23-Nov-12 1st of 2 Baby Bitches
    Won at Caboolture Kennel Club (Judge was Mrs L. Niemann (SA))

 


Contact Details

Karham GSD's - Michelle, Brett & Nicole Hammond
Helidon Spa, Toowoomba, QLD, Australia
Phone : 0402373187
Email : [email protected]